3 Yıldız Dalıcı Eğitimi

Everblue

TSSF – CMAS ÜÇ YILDIZ DALICI EĞİTİMİNE KATILIM ŞARTLARI:

  1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
  2. En az ilköğretim ya da ilkokul diplomasına sahip olmak.
  3. TSSF talimatnamedeki sağlık şartlarına uygun olmak
  4. CMAS iki yıldız dalıcı ya da federasyonca denkliği onaylanmış, eşdeğer bir sertifikaya sahip olmaktır. Ve en az 6 ay süre geçmiş olması gerekmektedir.
  5. Iki yıldız dalıcı belgesini ya da Federasyonca denkliği onaylanmış eşdeğer bir sertifika aldıktan sonra en az 50 onaylı dalış yapmış olmak ve bunu dalış kayıt defteri ile kaşeli ve imzalı olarak beyan etmesi gerekmektedir.
  6. Federasyonun ilk yardım, yön bulma ve derin dalış uzamn dalıcı belgelerine sahip olmak


CMAS üç yıldız dalıcı kursu teorik ve pratik eğitimlerden oluşmaktadır. Bu eğitimi tamamladıktan sonra her düzeyde dalıcılara sualtında liderlik yapabilecek beceri ve deneyime sahip bir dalıcı olacaktır. Liderlik yaptığı dalıcıların güvenli dalış kurallarına uygun dalış yapmalarını sağlamakla yükümlüdür. Sualtı kurtarma ve ilkyardım konularında gerekli eğitimi almıştır ve uygulayabilir. Lider olduğu durumlarda dalışla ilgili kuraldışı davranışlarda bulunanları uyarma ve gerekirse dalıştan alıkoymaya yetkilidir. En çok 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilir ve yaptırabilir. Gece dalışı yapabilir ve dalış eğitmeni eşliğinde eğitim amacı ile 42 metreye dalış yapabilirsiniz.

TSSF – CMAS ÜÇ YILDIZ DALICI TEORİK KONULARI
3 Yıldız dalıcı eğitiminde işlenen konularla ilgili konu başlıkları ve kısa bilgilerini aşağıda görebilirsiniz.
3T1 KÜÇÜK TEKNE KULLANIMI: Dalıcıların birbirinden farklı dalış noktalarına ulaşabilmesi için tekne kullanması gerekir. Dalışlarda kullanılacak olan teknelerin hızlı ve güvenli bir şekilde dalış noktasına ulaşabilecek ve aynı şekilde de dönebilecek donanıma sahip olması. Denizde haberleşme, halatlar, bağlama ve düğümler, meteorolojik aletler ve kullanımı.

3T2 NAVİGASYON: Bir cismi bulma, girdiğiniz yerden çıkma veya tarif edilen bölgeye ulaşma konularını içeren yön bulma uygulamaları ve metotları.

3T3 SUALTI ARAMA, KURTARMA: Herhangi bir nesnenin herhangi bir nedenle sualtında kaybolması sonucunda arama ve kurtarma teknikleri

3T4 KOMPRESÖR KULLANIMI: Kompresör tanımı ve kullanımı
3T5 PROBLEM YÖNETİMİ : Kazalara karşı önlem alabilmek ve planlamanın önemi

3T6 GRUP DALIŞ ORGANİZASYONU: Bir dalış görevi planlanırken, dalış personelinin tecrübesi ve kalitesi, operasyonun özel gereksinimleri, dalış ekibinin çeşitli üyeleri arasında sorumluluklar ve ilişkilerin bilinmesi.
3T7 FİZİK, FİZYOLOJİ GENEL TEKRARI: Basıncın vücut üzerindeki etkileri. Dalış hastalıkları, belirtileri ve tedavileri.

3T8 DALIŞ MALZEMELERİ GENEL TEKRARI: Tüm derslerin genel tekrarı.

 

PRATİK EĞİTİMLER

Küçük tekne kullanımı

Pusula ile ve doğal navigasyon eğitim tekrarı

Dalış liderlik eğitimleri

Brifing eğitimi

Kompresör kullanımı


 

TSSF – CMAS ÜÇ YILDIZ DALICI EĞİTİMİ SONUNDA NASIL BAŞARILI OLABİLİRİM
1). TEORİK KONULARDAN OLACAK SINAVDAN %80 DOĞRU CEVAPLAMAK
2). AÇIK DENİZ DALIŞLARINDA SUALTI BECERİ SINAVLARDA BAŞARILI OLMAK

 

TSSF – CMAS ÜÇ YILDIZ DALICI EĞİTİMİ SONUNDA VERİLECEK BELGELER VE YETKİLER
1). ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLAN SPORTİF DALIŞIN SON LİMİTİ OLAN 30 METREYE KADAR DÜNYANIN HER YERİNDE DALIŞ YAPABİLECEĞİNİZ ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLAN TSSF – CMAS BRÖVE SAHİBİ OLACAKSINIZ.
2). TSSF – CMAS DUVAR DİPLOMASI
3). TSSF – CMAS  ÜÇ YILDIZ DALICI  KİTABI
4). TSSF – CMAS DALIŞ KAYIT DEFTERİ

 

Dalış Eğitim İleri Seviye Dalış Eğitimi CMAS 3 Yıldız Dalıcı Eğitimi

Nicholas Mevoli (2013)

Su altı bilinmezin kabulüdür. Buraya onun tarafından ele geçirileceğinizi bilerek gelin ancak yukarıya çıkabileceğinize dair güveninizi de koruyun..