1 Yıldız Dalıcı Eğitimi

Everblue

TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI EĞİTİMİNE KATILIM ŞARTLARI:
1) 14 yaşını doldurmuş olmak (18 yaşından küçükler velisinin izin onay belgesi vermek zorundadır).
2) Yeterli düzeyde yüzme bilmek.
3) Herhangi bir sağlık problemi olmamak

 

CMAS Bir Yıldız Dalıcı Kursu teorik ve pratik eğitimlerden oluşmaktadır. Teorik eğitimler de ; dalış malzemeleri, sualtı haberleşme işaretleri, dalış kuralları, basıncın insan vücuduna ve malzemelere etkileri gibi konularda bilgilendirmeler içermektedir. Teorik eğitimin ardından yapılacak olan teorik sınavda başarılı olan dalıcı adayları pratik eğitimlere katılmaya hak kazanırlar.


TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI TEORİK KONULARI ve KISACA KONU İÇERİKLERİ:
1T1 İDARİ DERS: TSSF ve CMAS nedir? Genel bilgiler, kimler dalıcı olabilir ve eğitim dizgelerine giriş konularını içerir, slayt ve video gösterimli canlı anlatım.
1T2 TEMEL DONANIM: Maske, palet ve şnorkel kullanımı amaçları, yapıları, çeşitleri, şekilleri, uygulamalar ve pratik bilgiler, havuz ve deniz uygulamaları.
1T3 TEMEL DALIŞ İŞARETLERİ: Su altında haberleşme teknikleri, zorunlu dalış işaretleri, özel dalış işaretleri amaçları ve uygulamalarının slayt gösterisi , video destekli anlatımı.
1T4 BASINÇ VE HACİM İLİŞKİLERİ: Basınç ve hacim hakkında genel bilgiler, basınç, hacim uygulamaları problemler, çözümleri video ve slayt gösterisi eşliğinde anlatımı.
1T5 BAĞIMSIZ ALETLİ DALIŞ DONANIMI: Dalış tüpleri ve regülatörlerle ilgili , çalışma prensipleri, çeşitleri, yapılış biçimleri kullanım şekilleri, özel ekipmanlar, ekipmanın kurulumu, dikkat edilecekler konularında video ve slayt gösterisi eşliğinde uygulamalı anlatım.
1T6 FİZİK FİZYOLOJİ: Su altında ısı, ışık, ses başlıkları altında fizik konuları ve temel yaşam destek sistemi, dolaşım sistemi, solunum sistemi, nitrojen narkozu, dekompresyon (vurgun) hastalığı, tükenme, boğulma, hipoksi, hipotermi konularını içeren fizyolojik konularla ilgili özel ayrıntılı bilgileri slayt ve video gösterimleriyle anlatılması.
1T7 YÜZERLİK EKİPMANLARI: Yüzerlilik dengeleyici yeleği BC (Buoyancy Compensator) tanıtımı, teknik özellikleri, kullanım amacı, çeşitlerinin uygulamalı, slayt gösterimi ve videolar eşliğinde anlatım.
1T8 DALIŞ ELBİSELERİ VE YARDIMCI MALZEMELER: Su altında ısı yalıtımımızı sağlayan elbiselerin çeşitleri, özellikleri, kullanım şekillerinin, uygulamalı slayt gösterimi ve videolar eşliğinde anlatım.
1T9 MALZEMELERİN BAKIMI VE SAKLANMASI: Tüm dalış malzemelerimizin bakımını nasıl yapılacağını, nasıl çok daha uzun ömürlü olabileceğinin, uzun süre kullanılmadığında nasıl saklanır konularının slayt ve video gösterimi eşliğinde anlatım
1T10 KENDİNİ VE BAŞKASINI KURTARMA: Su altında tehlikeli bir durumda kalındığında nasıl müdahale edileceğini, uygulamalarını senaryolar üzerinde slayt ve videolar eşliğinde anlatım.
1T11 GÜVENLİ DALIŞ KURALLARI: Su altında keyifli dalış için uyulması gereken kurallar dikkat edilecekler ve altın kurallar slayt ve video gösterimleriyle anlatılması.
1T12 DALIŞ BÖLGESİ SEÇİMİ VE KORUMA: Konuyu içeren sohbet eşliğinde tecrübelerinde paylaşıldığı video ve slayt gösterisi eşliğinde anlatılması.
1T-EK1 DEKOMPRESYON TABLOLARI: Su altında ne derinlikte, ne kadar kalabileceğinizi hesaplayan ve her dalış öncesi bu bilgiler ışığında dalış planı nasıl yapılacağının kavrandığı uygulamalı ve slayt gösterisi eşliğinde anlatımı.

 

PRATİK EĞİTİMLER

Dalış donanımı hazırlanması

Su üstü ve altında dalış donanımı kuşanması

Suya giriş teknikleri

Nötr yüzerlilik kontrolleri

Kontrollü alçalma ve yükselme teknikleri

Soluk ayarlama ve adaptasyon

Maske temizleme, çıkarıp takma, maskesiz soluma pratikleri

Hava kaynağı kullanımı/ atıp bulma pratikleri

Alternatif hava kaynağı kullanımı

Palet ucu yüzerlilik

Su üstü ve altında ağırlık çıkarıp takma tekniği

Sudan çıkma teknikleri

Dalış sonrası donanımın sökülmesi

TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI EĞİTİMİ SONUNDA NASIL BAŞARILI OLABİLİRİM?


1) Teorik konulardan olacak sınavdan %70 doğru cevaplamak.
2) Açık deniz dalışlarında pratik sınavlarda başarılı olmak.

 

TSSF-CMAS bir yıldız dalıcı eğitimi sonunda verilecek belgeler:
1) En fazla 18 metreye kadar dünyanın belli başlı ülkelerinde dalış yapabileceğiniz uluslararası geçerliliği olan TSSF-CMAS bröve sahibi olacaksınız.
2) TSSF – CMAS duvar diploması
3) TSSF – CMAS bir dalıcı yıldız kitabı
4) TSSF – CMAS dalış kayıt defteri

Eğitimi başarıyla tamamlayarak, bir yıldız dalıcı kimliği almaya hak kazanan dalıcı, dalış ile ilgili teorik konularda bilgilenmiş, dalış donanımlarının hepsini uygun olarak kuşanıp çıkarabilen, bunları su altında doğru olarak kullanıp dalabilen ve yanında en az üç yıldız dalıcı ya da bir dalış eğitmeni ile açık deniz dalışları yapmaya hazır dalıcı haline gelmiş olur. Bir yıldız dalıcının dalış derinliği sınırı ise 18 metredir. Gece dalışı yapamaz.

Nicholas Mevoli (2013)

Su altı bilinmezin kabulüdür. Buraya onun tarafından ele geçirileceğinizi bilerek gelin ancak yukarıya çıkabileceğinize dair güveninizi de koruyun..