DALIŞ EĞİTİMİ ve SİSTEMLER

Everblue

DALIŞ EĞİTİMİ VE EĞİTİM SİSTEMLERİ

21. yüzyılda yaşadığımız bu devirde, sürekli teknolojik, bilimsel araştırmaların bulunduğu, yenilikçi ve gelişim içerisinde olduğumuz, bir çağda yaşamaktayız. Elimizin altındaki telefonlar, bilgisayarlar kullandığımız elektronik eşyalar ve hayatımızı kolaylaştıran cihazları her gün kullanıyoruz. Merak, bilgi, keşif, uygulama ve gelişim devrindeyiz. Aradığımız ve edindiğimiz bilgiler sadece parmaklarımızın ucunda, bize düşen kısım da sadece istemek ve uygulamak.

Dalış eğitimi de yıllar içerisinde gelişmeye, yeni teknolojilerle uyumluluk içerisinde olarak, ilerlemeye açık bir spor. Bilginiz, tecrübeniz ve ekipmanlarınızla bu spor, daha merak uyandıran ve keşfetmeye açık bir dal olmaya başladı.

Birçok şeyde olduğu gibi dalış eğitiminde de dünyanın birçok yerinde geçerli, standartlara uygun, farklı isimlerde eğitim sistemleri mevcuttur. Bu eğitim sistemlerini size ufak bir örnekle anlatmaya çalışacağım.

Her gün yanımızda taşıdığımız ve elimizden bırakmadığımız cep telefonları… Bir çoğunuz daha önceki tuşlu cep telefonlarını hatırlayacaklardır. Ekranı renksiz, sadece arama yapıp, mesaj atılanlardan. Ve şimdiki, günümüzdeki akıllı cep telefonlarını düşünelim. Birçok markada birçok özellikte telefonlar mevcut. Mail yazıp, fotoğraflar çekip gönderip, ofis programlarıyla tablolar, yazılar yazıp. GPS ve navigasyon programlarıyla yerimizi ve gitmek istediğimiz yerlere gidebiliyoruz. Bazı markanın fotoğraf kalitesi yüksektir, bazısında ekstra işletim sistemi fazladır, bazısında da yazılım sistemi farklıdır.

Peki hepsinin ortak özelliği nedir?

İster eski tuşlu cep telefonları olsun, ister yeni akıllı telefonlar olsun, bunların ortak özelliği, iletişimdir. Hepsindeki ortak durum konuşmak ve mesajlaşmaktır.

Dalış eğitim sistemlerinde de aynı durum geçerlidir. Birçok sistem ve program vardır ama ortak amaç noktası, doğru, bilinçli, kurallara uyan ve donanımlı bir dalgıç yetiştirmektir.

Gelin şimdi sistemlerden bahsedelim…

Ülkemizde ve dünyada geçerli, en çok bilinen sistemler CMAS, SSI ve PADI sistemleridir. Ve bu eğitimler ülkemizde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna (TSSF) bağlı, aktif statüde eğitim merkezleri ve eğitmenler tarafınca verilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde geçerli bir sertifikasyon programı olmasına rağmen bulundukları ülkelerin kurallarına da uymaları gerekmektedir. Örneğin birçok sistemde veya ülkede dalışa başlama yaşı 8 ile 10 yaş olmasına rağmen, ülkemizde TSSF tarafından dalışa başlama yaşı 14’dür. 
 

EĞİTİM SİSTEMLERİ

CMAS: Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu), 1959 yılında, Monako’da kuruldu. Kurucuları arasında hepimizin tanıdığı. Jacques Cousteau da bulunuyor. Şu anki merkezi İtalya-Roma’da bulunan CMAS, kar amacı gütmeyen bir organizasyon. CMAS, 5 kıtada, aralarında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ‘nun da bulunduğu 130’dan fazla federasyondan oluşuyor.

 

Eğitim dizgesi

1 Yıldız Dalıcı

2 Yıldız Dalıcı

3 Yıldız Dalıcı

1 Yıldız Eğitmen

2 Yıldız Eğitmen

3 Yıldız Eğitmen

Uzmanlık Eğitimleri

SSI: SCUBA SCHOOLS INTERNATIONAL dünyanın dört bir yanındaki dalıcılara, dalış eğitmenlerine, dalış merkezlerine ve turizm tesislerine eğitim, scuba dalış belgesi ve eğitim materyali sağlamaktadır. 1970’te kurulup giderek büyüyen SSI bugün 30 Bölge Ofisi, 110’u aşkın ülkede en az 2400 uluslararası lokasyonda bulunan temsilcileri ve 25 dilde hem basılı hem de dijital olarak, cep telefonlarından, bilgisayar ve tablette “MySSI” aplikasyonu içerisinden indirildiği takdirde, çevirim dışı bile kullanılabilen materyalleriyle hizmet vermektedir. 

 

Hangi düzeyde olursa olsun alınacak bütün derslerde dalıcıların sıklıkla karşılaşacağı Dalıcı Elması prensibi SSI sisteminde aktif bir öğrenme sürecinin temelini oluşturur. "Tekrar ile gelen konfor” anlayışı sayesinde teorik aşamadan deniz uygulamalarına kadar becerilerin kademeli bir zorluk ve sıklıkla yapılarak dalıcı açısından her koşulda doğal karşılanması esas alınmıştır. 

  

Bu programın içeriği bu dört elementin önemini vurgular ve sizin uygun dalış alışkanlıkları geliştirmenize yardımcı olur. Bu uygun alışkanlıklar mevcut olan ve istenmeyen doğal iç güdüleri farkındalıklar ile değiştirir ve bu da hem sualtında hem de su üstünde daha fazla konfor ve beceri gelişmesine yardımcı olur.

Bilgi

Bilgi , doğru kullanıldığında anksiyete ve korkuyu ortadan kaldırır. Geleneksel Eğitim, Ev Çalışması ya da Online Eğitim gibi, SSI Programlarına başlamak için birçok çeşitli yol vardır. Hangi yöntemi seçmeye karar verdiğiniz önemli değildir, Hepsi SSI Toplam Öğretim sistemi uygulanarak, aynı yolla öğretilecektir. Katılımcı gözden geçirme bölümleri boyunca, SSI Dalış Profesyoneli sizlere, Suyun dışında uygulamanız gereken bilgileri içeren "kara adabı" ve suda uygulamanız gereken bilgileri içeren "su adabı"nı öğretecektir.

Beceriler

Gerekli becerileri öğrenmenin en iyi yolu, süreklilik ve tekrarlamaktan geçer. Tekrarlamanın amacı, becerilerin çok iyi uygulanmasının öğrenilmesi ve yeri geldiğinde bilinçli düşünceye mahal kalmadan otomatik olarak uygulanmasıdır. Bu, SSI'ın Sudaki eğitim metodudur; "Tekrarla gelen konfor". Bizler becerileri geliştirmek için, çok fazla pratik yapmanın, konforlu ve yeterli bir dalıcı olabilmek için hayati önem taşıdığına inanıyoruz. SSI Dalış Profesyoneliniz sizlere, ardarda pratik tekrarı yaptırarak becerilerin doğal bir refleks haline gelinceye kadar uygulamanız gereken geniş kapsamlı bir çok alıştırma için yol gösterecektir.

Ekipman

Dalış eğitiminin tüm safhalarında çok rahat olmanızı istiyoruz. Uzun yıllara dayanan deneyimlerimizin bize öğrettiği, dalıcı olabilmenin en kolay yolunun yüksek kalitede kendi kişisel Toplam Dalış Sistemine sahip olmaktan geçmesidir. Kendi ekipmanınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmek her dalışın her anından keyif almanızı ve size uygun olmayan alışık olmadığınız ekipmanları kullanabilmek için boşa zaman harcamamanızı sağlar. Bu sadece dalış becerilerinizi yükseltmenizi sağlamakla kalmayıp, kendinize olan güveninizi arttırarak, dalışlarınızı keyifle yapmanızı sağlayacaktır.

Deneyim

Eğitim bilgi ve beceriyi geliştirirken dalıcı olarak gerçek bir deneyim yaşamanın tek yolu, dalış yapmaktır. Bu nedenledir ki SSI sizleri eğitiminiz esnasında minimum yeterli dalış sayısından da fazla açık deniz dalışına katılmanız için cesaretlendirir. Daha fazla dalış yaparak, daha fazla dalıştan keyif alırsınız. Bu yüzden, gidin, yeni dünyaları keşfe çıkın, yeni arkadaşlar edinin ve bir SSI Dalış Merkezi ile dalmanın niye "Dalış Deneyimindeki Son Nokta" olduğunun farkına varın.

 

Eğitim Dizgesi

Open Water Diver

Advanced Open Water Diver

Master Diver

Uzmanlık Eğitimleri

Profesyonel Dalıcı Eğitimleri

 

Nicholas Mevoli (2013)

Su altı bilinmezin kabulüdür. Buraya onun tarafından ele geçirileceğinizi bilerek gelin ancak yukarıya çıkabileceğinize dair güveninizi de koruyun..