10/02/2020

Hayatta bazı şeyleri kabullenmemiz gerektiği yaşlar vardır. 65 yaşında, 100 metre koşuda dünya rekoru kıramazsınız. 43 yaşında, birden futbola başlayıp Barselona’da top koşturamazsınız. Üzücü biraz belki ama gerçek. Şu anda bu yazıyı okuyorsan örneğin, %99 ihtimalle bir astronot da olamayacaksın. Üzgünüm.

Fakat aynı hissi, dünya yörüngesinden çıkmadan da yaşamanın bir yolu var. Dalış.

 

Denge yeleğindeki havayı boşaltıp, su seviyesi maske camından yavaşça yükselirken ki an, emin olun ki her dalışta farklı bir haz alacaksınız. Herşey birden boyut değiştirecek. Düşünsene, normalde kendi elin, ayağın bile sana 3’te bir oranında büyük, 5’te bir oranında yakın gözükecek. Renkler raripleşecek. Derinlere indikçe bazıları kaybolacak hatta. Fakat elindeki fenerle, sihirli değnek misali hepsini geri getirebileceksin. 

Kaç kilo olursan ol, su altında her daim ağırlıksız olacaksın. Ciğerlerindeki havayı ilk defa, daha derine inmek ya da daha yukarı çıkmak için boşaltıp dolduracaksın. Eminim ki bir yerden bir yere daha önce böyle bir yöntemle vücudunu hareket ettirmedin. 

Bir palet vuracaksın, sen suyun içinde usul usul ilerlerken, sağında solunda olup bitene, balıkların mücadelesine, ilk defa göreceğin su altı canlılarına bakacaksın. Sonra bir palet daha. Sonra bir daha. Bazen palet bile vurman gerekmeyecek, sen sadece doğanın senin için hazırladığı akıntıya kendini bırakacaksın ve suyun altındaki tüm güzellikler önünden bir slayt gibi geçip gidecek.

Ama tüm bunları yaşamak için, doğru yerden doğru bir eğitim almalısın önce. Eğitim almalısın ki, önce bu dalış sporunun aslında kurallara uyduğunda ne kadar güvenli olduğunu, o sağda solda anlatılan “vurgun” hikayelerinin ne kadar zorlanmış şartlarda oluştuğunu, güvenli bir dalış yapabilmek, dalıştan olabilecek maksimum keyifi alabilmek, su altı dünyasına hiç bir zarar vermeden gözlemci olmak için neler yapman gerektiğini öğrenebilesin. Ve bunun için tek bilmen gereken, birazcık yüzme. 

Dalış, dışarıdan bakıldığında çok pahalı ekipmanlarla yapılan bir spor olarak düşünülmekte. Bu hem doğru hem yanlış bir önerme. Yanlış, çünkü ilk deneme dalışını yaparken ihtiyacın olan tek şey mayo/bikini gibi bir deniz kıyafeti. Geri kalan tüm ekipmanlar dalış merkezlerinden temin edilmekte. Önermenin cevabı bir yandan evet, çünkü dalış kariyerinde ilerledikçe, dalış merkezlerinden kiraladığın ekipmanlar artık sana yetersiz gelecek, dalış kariyerindeki merakın farklı tip dalışlara yönlendirecek seni ve bu dalışlar için özel ekipmanlar alman gerekecek belki de. Ancak şunu bilmelisin, aldığın her ekipman, senin keyfine keyif katacak ve bu hobiyi daha çok seveceksin. 

Dalış eğitimine ilk başladığında, bununla alakalı hiç bir fikrinin olmadığını farkedebilirsin. Korkma, doğru eğitmen ile zihnindeki bulanık resim tamamen netleşecek ve tüm bilmen gerekenleri öğrendikten sonra suya girmeye hazır olacaksın.

Öğrenciler bazen ilk dalışlarından itibaren derinlere doğru yüzeceklerini bekliyor olabilirler. Hayır, ilk dalış her zaman kontrollü bir alanda ve ayağınızı yere basıp ayakta durabilecek bir sığlıkta yapılmaktadır. Suya girmeden evvel eğitmeniniz tüm ekipmanı nasıl kullanacağını sana anlatacaktır.

Kafanı ilk suya soktuğunda, dalış regülatöründen hava almak bir miktar garip gelebilir. Sonuçta, kafan suyun içerisinde ve ağzından nefes alıyorsun. Bu eminim ki daha önce yapmadığın bir şey ve beyninde bununla ilgili en ufak bir bilgi yok. Tedirgin olman çok normal fakat emin ol 3 dakika içerisinde alışıyorsun.

Dalışla alakalı başka yerlerde makale okuduysan, su altı dünyasının sessizliğinden bahsediyor olabilir. Bu tam olarak doğru diyemeyiz zira sırf su altı soluması bile bazen gürültülü olabiliyor. Ama eminim bu sesi bile çok seveceksin. Su, sesi havaya göre çok daha iyi iletebilen bir madde olduğu için, sesin yönünü algılayamaycaksın. Sadece, şiddetinden uzaklığını tahmin edebilirsin.

Dalış, sana yeni bir dünyanın kapılarını açacağından, eğitimde öğrendiklerinin bir kısmını, su altı dünyasının verdiği heyecan ile unutabilirsin. Endişelenme. Eğitmenin bu tip durumlara her zaman hazır olacaktır ve gerektiğinde sana su altında dahi bunları hatırlatabilir.  Su yüzeyine çıkıp bazı şeyleri tekrar etmeniz gerektiğinde moralin bozulmasın. Yeni bir dünya keşfediyorsun ve bazı becerilere alışmak için zamana ihtiyacın var. 

Bazı insanlar su altına girer girmez ağzına regülatörü alır ve dalışa başlar. Bazıları için biraz daha uzun zaman harcanabilir. Çoğu yeni dalıcı, suyun altında kendini biraz farklı hissedecektir. Ve bu çok doğal! Yeter ki sabırlı ol, yeni öğrendiklerini tekrar etmeye hazırlan ve kendine alışmak için zaman tanı. Göreceksin, günün sonunda sadece su altında aldığın hazzı ve heyecanı düşünüyor olacaksın.