12/12/2019

DONANIMLI DALIŞ

TÜPLÜ DALIŞ

DALIŞ YAPMAK

SCUBA

Aslında hepsi aynı anlamda olan kelimeler. Dalış ile ilgili arama ya da bilgi edinmek adına bun kelimeleri internete yazdığınızda, karşınıza aynı kavramlar çıkacaktır. Su altında kendi bağımsız hava kaynağınızla dalış yapmaktır.

SCUBA kelimesi de enternasyonel ve bir çok kelimenin bir araya gelmesiyle baş harflerinin birleştiği bir kelimedir. “Self Contained Underwater Breathing Apparatus” yani “kendinden yeterli sualtı solunum aygıtı”. Dünyanın herhangi bir yerinde dalış yapmak istediğinizde , o ülkenin dilini bilmeseniz bile SCUBA demeniz yeterli olacaktır.

Anlayacağınız üzere adı üzerinde, suyun altında en az efor sarf edeceğiniz, kullandığınız ekipmanların konforuyla hareket ettiğiniz bir spor dalıdır. Her sporun olduğu gibide belli başlı kuralları olan bir spordur.

Sualtı bizim yaşam alanımız olmadığından ve misafir olarak girdiğimiz bu ortamda da doğal olarak suyun, aynı zamanda doğa kanunları geçerlidir. Bu kanun ve kuralları bilerek bu sporu yapmak en güvenli olanıdır. Ve eğitim almadan kesinlikle tek başına yapılabilecek bir spor değildir.

Alınması gereken teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı bir eğitim programı vardır. Aslında bu eğitimler tamamen sualtı ve su üstünde yaşanabilecek her türlü probleme karşı neler yapılması gerektiği ya da ortam koşullarından dolayı herhangi bir sorun yaşamamak adına nasıl davranmamız gerektiğiyle alakalıdır. Kurallara ve limitlere uyulduğu müddetçe diğer ekstrem sporlara göre en güvenli olanlarındandır.

Daha öncede belirttiğim gibi dalış tek başına yapılabilecek bir spor değildir. Her zaman bir dalış eşi “Badi” kavramı vardır. Aldığınız eğitimler ve tecrübeler doğrultusunda, dalış metraj limitleriniz artabilmektedir.

Deneme dalışları maksimum 5 metreye, başlangıç seviyesi bir dalgıç iseniz maksimum 18 metreye, ileri seviye bir dalgıç iseniz maksimum derinliğiniz 30 metre olacaktır. Daha derinlere inmek ister iseniz de derin dalış uzmanlığı ve teknik dalış eğitimleri almanız gerekecektir. Zira Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunca, sportif dalış maksimum limitimiz 30 metredir.

Dalış denilince akla her zaman sorulan ilk soru, “Kaç metreye daldın?” olur. Fakat esas sorulması gereken, “Su altında neler gördün ? , hangi canlıları veya hangi yapıları gözlemledin”  olmalıdır.

Çünkü ister dalıcı olun ister dalıcı adayı, siz siz olun her zaman kendi limitleriniz ve aldığınız eğitimlerin dışında bir dalış yapmayın.

Önemli olan önce kendi güvenliğiniz sonra eğlence kısmı olmalıdır.